Gilbert Norbert új szokása, hogy a közértekben összepakolja a kosarakat. Egyszeri szívességként kezdődött, amikor éppen egy létszámhiányos boltba tért be. Nem volt elegendő alkalmazott, ezért a kosarak össze-vissza hevertek, ahogy azokat a rendetlen vevők hagyták. Gilbert nem szereti, ha a dolgok nincsenek rendben. Legyőzhetetlen kényszert érzett, hogy maga vegye kézbe az ügyet.
Gilbert Norbert először a bejáratnál heverő kosarakat rakta egymásba, majd ellenőrizte, a pénztárnál, illetve a kijáratnál nincs-e valami oda nem illő.
- A kosaraknak a bejáratnál kell lenniük - gondolta magában. - A vevők nem a kijáratnál lépnek be az üzletbe. Ha valami arra kényszeríti őket, hogy a normát megszegjék, a fene megette az egészet. Nem szabad őket arra késztetni, hogy átmenjenek a kijáratnál hagyott kosárért. Az ajtókra ragasztott tábláknak fontos funkciójuk van. Én mindig megnézem, mi van kiírva.
Gilbert Norbert szerint akkor jön csak el a nyugodt világ, ha mindenki betartja az előírásokat. Ha az emberek már a csekélységeknek sem képesek megfelelni, a komolyabb szabályokat is ösztönösen megszegik. Akkor pedig kitör a káosz. Az üzletek be- és kijáratánál összeütköznek az emberek, és talán meg is sérülnek. Úgyis mindenki rohan, nincs tekintettel a másikra. Ezért is lényeges, hogy a bejáratot mindenki csak a belépésnél, a kijáratot csak a kilépésnél használja.
Ha az emberek nem fizetnek adót, csődbe jut az állam. Akkor már jobb, ha az ember személyes egzisztenciája megy tönkre a túlzott adóterhek miatt, mert az állam utólag még segélyek útján képes támogatni a rászorulót. De ha az államkasszát nem töltjük fel, becsődöl az egészségügy, az oktatás, a vidékfejlesztés. És akkor hiába tudnánk megfizetni az állam szolgáltatásait, ha nem lesz mit megfizetni.
Gilbert szerint minden a kosaraknál kezdődik. Meg a közérteknél. Közértben minden földi halandó naponta megfordul, ezért a boltosokra különösen komoly felelősség terhelődik. A közértek adják a társadalmi modellt! Az üzletvezető az államfő, beosztottjai pedig a gárdistái. A főnök szabja az irányelveket, a dolgozók pedig betartják és betartatják azokat. A vendégszeretet történelmi idők óta az országok legfontosabb tulajdonsága. Spártában nem tűrték meg az idegeneket, nem is szívesen mentek oda. Athén viszont mindig is az egyetemes kultúra fellegvára volt. A közértekben is fontos, hogy jó modorú pultosok álljanak a vevők rendelkezésére. Ugyanakkor az is elkerülhetetlen, hogy az országokat meglátogató turisták betartsák a vendéglátók törvényeit. Arab országokban nem illik monokinizni és politizálni. A boltokban pedig lopni tilos és ugyancsak elítélhető cselekedet a kosarakat szándékosan szétdobálni.
- A boltosok viszont azért vannak, hogy a vevő nyugodtan és kényelmesen vásárolhasson. Ha valaki nem viszi vissza vásárlás után kosarát a helyére, meglehet a közértes véleménye, de azt tartsa meg magának. Kutya köteles maga visszavinni - töpreng Gilbert Norbert, aki szerint azt sem lehet kizárni, hogy egy az üzlet közepén hagyott kosárban egyszer megbotlik valaki és eltöri a bokáját.
Gilbert mindezek ellenére belátja, sok közértben káosz, anarchia uralkodik. A tulajdonos nem fizeti meg a dolgozókat, ezért lazul a munkafegyelem. Más lassan az állásuk elvesztésének lehetőségével sem lehet rájuk ijeszteni, mert a munkanélküli segély nem sokkal kevesebb a fizetésüknél. Az alkalmazottak tehát nem veszik komolyan a munkáltatói tekintélyt. Mint ahogy Magyarország állampolgárai sem tartják be az országgyűlés által törvényesen megszabott irányelveket.
Gilbert Norbert úgy döntött, maga próbálja felvenni a küzdelmet az országot fenyegető morális válsághelyzettel. Ezért a környékén élő közérteket rendszeresen végigjárja, és a dolgozók helyett összepakolja a kosarakat. Aztán elégedetten mosolyog, minden tőle telhetőt megtett hazája érdekében.